POCO F8 Pro vs F8 Ultra karşılaştırmasında en güçlü telefon, Snapdragon 8 Elite Gen 5 işlemcisi, 16 GB RAM seçeneği ve gelişmiş soğutma sistemiyle POCO F8 Ultra oluyor. Ayrıca Ultra modeli; periskop kamerası, büyük ekranı, 50 W kablosuz şarjı ve güçlü ses sistemiyle daha kapsamlı bir amiral gemisi deneyimi sunuyor. Buna karşılık POCO F8 Pro, 199 gramlık hafif gövdesi ve Snapdragon 8 Elite işlemcisiyle daha dengeli bir fiyat-performans seçeneği oluşturuyor.
- POCO F8 Pro ile F8 Ultra Arasındaki Farklar Nelerdir?
- Performans Karşılaştırmasında Hangi Telefon Kazanıyor?
- Oyun Performansında F8 Ultra Ne Kadar Öndedir?
- Ekran Kalitesinde F8 Pro mu F8 Ultra mı Daha İyidir?
- Kamera Karşılaştırmasında Hangi Model Daha Başarılıdır?
- Pil ve Şarj Konusunda Hangi Telefon Daha İyidir?
- Tasarım ve Kullanım Kolaylığında Hangi Model Avantajlıdır?
- Ses Kalitesinde F8 Ultra Fark Yaratıyor mu?
- Fiyat Farkına Göre Hangi Model Seçilmelidir?
- POCO F8 Pro mu F8 Ultra mı Seçilmelidir?
Kısa cevap: En yüksek oyun performansını, iyi kamerayı ve kablosuz şarjı istiyorsanız F8 Ultra’yı seçin. Daha kompakt, hafif ve uygun fiyatlı güçlü bir telefon arıyorsanız F8 Pro ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılar.
POCO F8 Pro ile F8 Ultra Arasındaki Farklar Nelerdir?
POCO, iki telefonda da amiral gemisi seviyesinde donanım kullanıyor. Ancak F8 Ultra yalnızca daha büyük bir F8 Pro olarak karşımıza çıkmıyor. Yeni nesil işlemci, gelişmiş kamera sistemi ve kablosuz şarj desteği Ultra modelini farklı bir seviyeye taşıyor.
| Özellik | POCO F8 Pro | POCO F8 Ultra |
|---|---|---|
| İşlemci | Snapdragon 8 Elite | Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| RAM | 12 GB | 12 GB veya 16 GB |
| Depolama | 256 GB, 512 GB | 256 GB, 512 GB |
| Ekran | 6,59 inç AMOLED | 6,9 inç AMOLED |
| Yenileme hızı | 120 Hz | 120 Hz |
| En yüksek parlaklık | 3.500 nit | 3.500 nit |
| Ana kamera | 50 MP Light Fusion 800 | 50 MP Light Fusion 950 |
| Telefoto kamera | 50 MP, 60 mm | 50 MP periskop, 115 mm |
| Ultra geniş açı | 8 MP | 50 MP |
| Ön kamera | 20 MP | 32 MP |
| Pil | 6.210 mAh | 6.500 mAh |
| Kablolu şarj | 100 W | 100 W |
| Kablosuz şarj | Yok | 50 W |
| Ağırlık | 199 gram | 218-220 gram |
| Suya dayanıklılık | IP68 | IP68 |
Karşılaştırmadaki değerler Xiaomi Türkiye’nin POCO F8 Pro ve POCO F8 Ultra teknik bilgilerini temel alıyor. Tabloya göre Ultra modeli performans, kamera ve ek özellikler konusunda açık üstünlük kuruyor. Öte yandan F8 Pro, daha hafif kasada benzer temel deneyimi sunuyor.
İlginizi çekebilir: iPhone mu Samsung mu? Hangisi Daha İyi?
Performans Karşılaştırmasında Hangi Telefon Kazanıyor?
POCO F8 Pro, 3 nm üretim sürecinden geçen Snapdragon 8 Elite işlemciyi kullanıyor. İşlemcinin 4,32 GHz seviyesine çıkan ana çekirdekleri, güncel oyunlarda ve ağır uygulamalarda güçlü performans sağlıyor. Üstelik 12 GB LPDDR5X RAM ve UFS 4.1 depolama teknolojisi, uygulama açılışlarını hızlandırıyor.
F8 Ultra ise Snapdragon 8 Elite Gen 5 işlemciyle geliyor. Yeni platformun ana çekirdekleri 4,6 GHz seviyesine ulaşırken güncellenen grafik birimi oyun performansını güçlendiriyor. Ayrıca 512 GB depolama seçeneğinde 16 GB RAM kapasitesi sunması, yoğun çoklu görevlerde Ultra’ya avantaj kazandırıyor.
Günlük kullanımda hız farkı anlaşılır mı?
Sosyal medya, mesajlaşma, video izleme ve internet kullanımı sırasında iki telefon da son derece hızlı çalışır. Bu nedenle standart uygulamalarda aradaki farkı sürekli hissetmezsiniz.
Buna karşılık uzun oyun oturumları, video düzenleme ve yoğun yapay zekâ işlemleri Ultra’nın gücünü ortaya çıkarır. Daha büyük kasa, soğutma sistemine geniş alan sağladığı için telefon yüksek performansını daha uzun süre koruyabilir.
Performans sonucuna göre:
- Günlük kullanımda iki model de fazlasıyla güçlüdür.
- Yoğun oyunlarda POCO F8 Ultra daha yüksek performans sunar.
- Fiyat-performans açısından POCO F8 Pro öne çıkar.
- Uzun vadeli ağır kullanımda F8 Ultra daha fazla güç payı bırakır.
Oyun Performansında F8 Ultra Ne Kadar Öndedir?
POCO F8 Pro, üç boyutlu ve üç katmanlı IceLoop soğutma sistemi kullanıyor. Bu sistem ısıyı tutuş bölgesinden uzaklaştırarak uzun oyun seanslarında konforu artırıyor. Ayrıca 120 Hz ekran ve 2.560 Hz anlık dokunmatik örnekleme hızı, hızlı rekabetçi oyunlara uygun bir deneyim sağlıyor.
F8 Ultra ise daha güçlü işlemcisini geniş soğutma alanıyla birleştiriyor. Özellikle yüksek grafik ayarlarında ve 120 FPS destekleyen oyunlarda Ultra daha kararlı sonuç verebilir. Bununla birlikte 16 GB RAM seçeneği, arka planda çalışan uygulamaların oyuna etkisini azaltır.
Yine de F8 Pro’nun oyun performansını zayıf olarak değerlendirmek doğru olmaz. Snapdragon 8 Elite hâlâ en güçlü mobil platformlardan biridir. Dolayısıyla PUBG Mobile, Call of Duty Mobile ve Genshin Impact gibi oyunları yüksek ayarlarda oynamak isteyen çoğu kullanıcı için F8 Pro yeterlidir.
Ekran Kalitesinde F8 Pro mu F8 Ultra mı Daha İyidir?
Her iki telefon da 120 Hz yenileme hızına, 12 bit renk derinliğine ve 3.500 nit tepe parlaklığına sahip AMOLED ekran kullanıyor. Ayrıca Dolby Vision ve HDR10+ desteği, uyumlu içeriklerde görüntü kalitesini artırıyor.
F8 Pro’nun 6,59 inç ekranı, telefonu daha rahat tutmayı kolaylaştırıyor. 2510 x 1156 piksel çözünürlük de günlük kullanım için yeterli keskinlik sağlıyor. Özellikle tek elle kullanım isteyenler Pro modelinin boyutunu daha kullanışlı bulabilir.
F8 Ultra ise 2608 x 1200 piksel çözünürlüğe sahip 6,9 inç ekran sunuyor. Büyük panel; oyun, film ve video düzenleme sırasında daha geniş bir görüntü alanı oluşturuyor. Buna karşılık telefonun 218 grama ulaşan ağırlığı, uzun kullanımlarda eli daha fazla yorabilir.
Hangi ekran daha mantıklıdır?
Büyük ekranda oyun oynamak ve video izlemek isteyenler F8 Ultra’yı tercih edebilir. Kompakt yapıya önem verenler ise F8 Pro ile görüntü kalitesinden ciddi bir taviz vermez.
Kamera Karşılaştırmasında Hangi Model Daha Başarılıdır?
Kamera konusunda POCO F8 Ultra açık ara öne çıkıyor. F8 Pro güçlü bir ana ve telefoto kamera sunsa da 8 MP ultra geniş açı kamerası, üst segment bir telefon için sınırlı kalıyor.
| Kamera | POCO F8 Pro | POCO F8 Ultra |
|---|---|---|
| Ana kamera | 50 MP, f/1.88, OIS | 50 MP, f/1.67, OIS |
| Sensör | Light Fusion 800, 1/1,55 inç | Light Fusion 950, 1/1,31 inç |
| Telefoto | 50 MP, 60 mm | 50 MP periskop, 115 mm |
| Ultra geniş açı | 8 MP | 50 MP |
| Ön kamera | 20 MP | 32 MP |
| Ön kamera videosu | 1080p | 4K |
Ana kamerada fark hissedilir mi?
F8 Pro’nun Light Fusion 800 sensörü, yeterli ışıkta ayrıntılı fotoğraflar çekebilir. OIS desteği de gece çekimlerinde ve videolarda titreşimi azaltır. Bu nedenle günlük fotoğrafçılık için Pro modeli yeterli bir kalite sunar.
F8 Ultra’nın 1/1,31 inç büyüklüğündeki Light Fusion 950 sensörü ise daha fazla ışık toplar. Ayrıca f/1.67 diyafram, düşük ışıkta daha temiz ve parlak kareler üretmeye yardımcı olur. Gece fotoğrafı çekenler Ultra’nın avantajını daha kolay fark eder.
Yakınlaştırmada hangi telefon kazanıyor?
F8 Pro, 60 mm odak uzaklığına sahip 50 MP telefoto kamerayla portre çekimlerinde başarılı sonuçlar verir. Buna karşılık F8 Ultra’nın 115 mm periskop kamerası, yaklaşık 5x seviyesindeki çekimlerde daha yüksek kalite sağlar.
Ultra model ayrıca 50 MP ultra geniş açı kameraya sahip. Böylece manzara, mimari ve kalabalık grup fotoğraflarında Pro modelinin 8 MP kamerasından daha fazla ayrıntı yakalar.
Kamera önceliğiniz varsa F8 Ultra için ödenen fark daha kolay anlam kazanır.
Pil ve Şarj Konusunda Hangi Telefon Daha İyidir?
POCO F8 Pro, 6.210 mAh kapasiteli silikon-karbon pil kullanıyor. F8 Ultra ise kapasiteyi 6.500 mAh seviyesine çıkarıyor. Aradaki 290 mAh fark büyük görünmese de yoğun kullanımda Ultra’ya ek süre kazandırabilir.
Bununla birlikte F8 Pro’nun küçük ekranı daha az enerji tüketebilir. Bu nedenle günlük pil ömründe iki model birbirine yakın sonuçlar verebilir. Kullanım süresini ekran parlaklığı, oyun süresi ve mobil bağlantı kalitesi de etkiler.
İki telefon da 100 W kablolu hızlı şarj sunuyor. Ancak yalnızca F8 Ultra, 50 W kablosuz şarjı destekliyor. Kablosuz şarj standı kullananlar için bu özellik önemli bir seçim nedeni oluşturabilir.
Tasarım ve Kullanım Kolaylığında Hangi Model Avantajlıdır?
POCO F8 Pro, 199 gram ağırlığı ve 6,59 inç ekranıyla daha dengeli bir tasarım sunuyor. Telefon 8 mm kalınlığa sahip olduğu için büyük piline rağmen hantal hissettirmiyor.
F8 Ultra’nın siyah sürümü 218 gram, Denim Mavisi seçeneği ise 220 gram ağırlığa ulaşıyor. Geniş ekran içerik tüketimini kolaylaştırsa da tek elle kullanımı zorlaştırıyor.
Her iki model de IP68 sertifikası, metal çerçeve, ultrasonik ekran altı parmak izi okuyucu ve eSIM desteği sunuyor. Dolayısıyla dayanıklılık ve temel bağlantı özellikleri arasında belirgin bir fark oluşmuyor.
F8 Pro’nun tasarım artıları:
- 19-21 gram daha hafif gövde
- Tek elle daha rahat kullanım
- Cepte daha az yer kaplaması
- Uzun oyun seanslarında daha az bilek yorgunluğu
F8 Ultra’nın tasarım artıları:
- Büyük ve etkileyici ekran
- Güçlü kamera sistemi
- Daha geniş soğutma alanı
- Büyük hoparlör sistemine uygun kasa
Ses Kalitesinde F8 Ultra Fark Yaratıyor mu?
İki telefon da Bose Ses Teknolojisi, Dolby Atmos ve simetrik stereo hoparlörler sunuyor. Bu nedenle film, müzik ve oyunlarda güçlü bir ses deneyimi elde edebilirsiniz.
Ancak F8 Ultra, bağımsız subwoofer içeren hoparlör sistemiyle daha dolgun bas üretmeyi hedefliyor. Kulaklık kullanmadan sık sık video izleyen veya oyun oynayan kişiler bu avantajı hissedebilir.
F8 Pro’nun stereo hoparlörleri de günlük kullanım için yeterlidir. Yine de ses seviyesi ve bas gücü konusunda Ultra modeli daha iddialı bir donanım sunuyor.
İlginizi çekebilir: Redmi mi Poco mu? Hangisi Alınmalı?
Fiyat Farkına Göre Hangi Model Seçilmelidir?
Fiyatlar depolama kapasitesine, satıcıya ve garanti türüne göre değişebilir. Bu nedenle iki telefonu aynı garanti koşulları ve benzer depolama alanıyla karşılaştırmalısınız.
| F8 Ultra’nın fiyat farkı | Daha mantıklı seçim |
|---|---|
| Yüzde 15’in altında | POCO F8 Ultra |
| Yüzde 15-25 arasında | Kullanım önceliğine göre değişir |
| Yüzde 25’in üzerinde | POCO F8 Pro |
| Yüzde 35’in üzerinde | F8 Pro açıkça daha avantajlıdır |
Kamera, kablosuz şarj ve en yüksek oyun performansı sizin için önemliyse Ultra için yüzde 20 civarında ek ödeme yapılabilir. Buna karşılık telefonu günlük işler ve oyun için kullanacaksanız F8 Pro daha güçlü bir fiyat-performans dengesi kurar.
POCO F8 Pro mu F8 Ultra mı Seçilmelidir?
En güçlü model POCO F8 Ultra’dır. Snapdragon 8 Elite Gen 5 işlemcisi, 16 GB RAM seçeneği, gelişmiş kamera sistemi, 50 W kablosuz şarjı ve bağımsız subwoofer içeren hoparlörleri Ultra modelini daha kapsamlı bir amiral gemisine dönüştürüyor.
Buna karşılık POCO F8 Pro çoğu kullanıcı için daha mantıklı seçimdir. Snapdragon 8 Elite işlemci, 120 Hz AMOLED ekran, 6.210 mAh pil, 100 W şarj ve IP68 koruması günlük kullanımda önemli bir eksiklik bırakmıyor. Ayrıca 199 gramlık gövde, Ultra’ya göre daha rahat kullanım sağlıyor.
Sonuç olarak fiyat farkı yüzde 15’in altındaysa POCO F8 Ultra’yı tercih edin. Aradaki fark yüzde 25’i aşıyorsa F8 Pro’ya yönelin. Böylece yalnızca en yüksek teknik gücü değil, bütçenize ve kullanım biçiminize en fazla değer katan telefonu seçebilirsiniz.
