OPPO telefon modelleri ve fiyatları, 2026 yılında uygun fiyatlı günlük kullanım cihazlarından kamera odaklı Reno serisine ve güçlü Find X amiral gemilerine kadar geniş bir seçenek sunuyor. Yeni bir OPPO telefon almayı düşünüyorsanız yalnızca fiyat etiketine bakmak yeterli değil. İşlemci, kamera, pil, ekran, RAM, depolama ve 5G desteği modelden modele ciddi biçimde değişiyor. Bu rehberde güncel OPPO cep telefonu modellerini, yaklaşık Türkiye fiyatlarını, artı ve eksilerini, kullanıcı yorumlarını ve hangi modelin kimler için daha mantıklı olduğunu tek tek inceliyoruz.
- Güncel OPPO telefon modelleri ve fiyatları ne kadar?
- En iyi OPPO telefon hangisi?
- OPPO Find X9 Pro alınır mı?
- OPPO Reno16 Pro 5G alınır mı?
- OPPO Reno16 5G alınır mı?
- OPPO Reno16 F 5G alınır mı?
- OPPO Reno15 Pro 5G hâlâ alınır mı?
- OPPO Reno15 5G hâlâ alınır mı?
- OPPO A6 Pro 5G alınır mı?
- OPPO A6 Pro 4G alınır mı?
- OPPO A5 5G alınır mı?
- OPPO A6t 5G alınır mı?
- OPPO A6x alınır mı?
- Kamera için hangi OPPO telefon alınmalı?
- Pil ömrü en iyi OPPO telefon hangisi?
- Oyun için hangi OPPO telefon alınmalı?
- En uygun fiyatlı OPPO telefon hangisi?
- OPPO telefonların artıları ve eksileri neler?
- OPPO telefon alırken nelere dikkat edilmeli?
- Kullanıcı yorumlarına göre OPPO telefonlar nasıl?
- Hangi OPPO telefon alınmalı?
- Sonuç: OPPO telefon alınır mı?
Kısa cevap: Bütçe sorunu yoksa OPPO Find X9 Pro, markanın en güçlü telefonu. Kamera ve premium kullanım için daha ulaşılabilir bir seçenek arıyorsanız Reno16 Pro 5G, fiyat ve özellik dengesi için Reno16 5G, 30 bin TL altında ise A6 Pro 5G öne çıkıyor. Temel kullanım için A6x düşünülebilir ancak uzun süre kullanacağınız bir cihaz arıyorsanız mümkünse 8 GB RAM ve 5G desteği bulunan bir modele yönelmenizi tavsiye ederim.
Fiyat notu: OPPO telefon fiyatları kampanya, renk, depolama kapasitesi ve satıcıya göre hızla değişiyor. Bu nedenle aşağıdaki fiyatları Eylül 2026 Türkiye piyasasındaki yaklaşık aralıklar olarak değerlendirin.
Güncel OPPO telefon modelleri ve fiyatları ne kadar?
Önce modelleri hızlıca karşılaştıralım.
| Model | RAM / Depolama | Öne çıkan özellik | Yaklaşık fiyat |
|---|---|---|---|
| OPPO A6x | 4 / 128 GB | 6500 mAh pil | 9.500 – 11.000 TL |
| OPPO A5 5G | 8 / 256 GB | 5G, 120 Hz | 17.000 – 20.000 TL |
| OPPO A6t 5G | 4 / 128-256 GB | 6500 mAh, 5G | 18.000 – 21.000 TL |
| OPPO A6 Pro | 8 / 256 GB | 7000 mAh, AMOLED | 19.000 – 24.000 TL |
| OPPO A6 Pro 5G | 8 / 256 GB | 7000 mAh, 80W, 5G | 22.000 – 26.000 TL |
| OPPO Reno15 5G | 12 / 256 GB | Telefoto, 6500 mAh | 39.000 – 47.000 TL |
| OPPO Reno16 F 5G | 8 / 128-256 GB | OLED, güçlü selfie | 38.000 – 45.000 TL |
| OPPO Reno16 5G | 8 / 256 GB | Snapdragon 7 Gen 4 | 50.000 – 56.000 TL |
| OPPO Reno15 Pro 5G | 12 / 512 GB | 200 MP, Dimensity 8450 | 57.000 – 65.000 TL |
| OPPO Reno16 Pro 5G | 12 / 512 GB | 200 MP, Dimensity 8550 | 64.000 – 73.000 TL |
| OPPO Find X9 Pro | 16 / 512 GB | Dimensity 9500, 200 MP telefoto | 90.000 – 100.000 TL |
Fiyat listesinden de görüldüğü gibi OPPO cep telefonu fiyatları oldukça geniş bir aralığa yayılıyor. Bu nedenle “en iyi OPPO hangisi?” sorusuyla “benim için en mantıklı OPPO hangisi?” sorusunun cevabı aynı değil.
En iyi OPPO telefon hangisi?
Teknik olarak cevap Find X9 Pro. Fakat fiyat-performans açısından tüm kullanıcılara bunu önermek doğru olmaz.
Aşağıda modelleri tek tek değerlendirelim.
OPPO Find X9 Pro alınır mı?

OPPO Find X9 Pro özellikleri neler?
| Özellik | OPPO Find X9 Pro |
|---|---|
| Ekran | 6,78 inç AMOLED, 120 Hz |
| Çözünürlük | 2772 x 1272 |
| İşlemci | MediaTek Dimensity 9500 |
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| Depolama | 512 GB UFS 4.1 |
| Ana kamera | 50 MP OIS |
| Telefoto | 200 MP OIS |
| Ultra geniş | 50 MP |
| Ön kamera | 50 MP |
| Video | 4K 120 FPS’e kadar |
| Pil | 7500 mAh |
| Hızlı şarj | 80W |
| Kablosuz şarj | Var |
| 5G | Var |
Find X9 Pro, OPPO’nun kamera, performans ve pil tarafında en iddialı modellerinden biri. Dimensity 9500, günlük kullanımın çok ötesinde bir performans sunuyor. 16 GB RAM ve UFS 4.1 depolama da telefonun uzun yıllar hızlı kalması açısından önemli.
Kamera tarafındaki asıl yıldız ise 200 MP Hasselblad telefoto kamera. Ana kameradan ziyade yakınlaştırma ve portre tarafında fark yaratıyor.
OPPO Find X9 Pro puanı
| Kategori | Puan |
|---|---|
| Performans | ⭐⭐⭐⭐⭐ |
| Kamera | ⭐⭐⭐⭐⭐ |
| Pil | ⭐⭐⭐⭐⭐ |
| Ekran | ⭐⭐⭐⭐⭐ |
| Fiyat-performans | ⭐⭐⭐⭐☆ |
| Genel | 9,3/10 |
Artıları
- Çok güçlü Dimensity 9500 işlemci
- 200 MP telefoto kamera
- 7500 mAh büyük pil
- 16 GB RAM
- 512 GB hızlı UFS 4.1 depolama
- Çok başarılı ekran
- 4K 120 FPS video
- Güçlü yakınlaştırma
- IP66/IP68/IP69 dayanıklılık
Eksileri
- Türkiye fiyatı oldukça yüksek
- Büyük ve ağır
- microSD desteği yok
- İkinci el piyasası Samsung ve iPhone kadar güçlü değil
- Kamera çıkıntısı herkese hitap etmeyebilir
Kullanıcı yorumları ne söylüyor?
Find X9 Pro kullanıcılarının en sık övdüğü noktalar kamera, akıcılık ve pil ömrü. Samsung Galaxy S ve iPhone Pro serisinden geçen bazı kullanıcılar özellikle ColorOS’un akıcılığı ile kamera kalitesinden memnun olduklarını belirtiyor.
Eleştirilerin büyük kısmı ise telefonun kendisinden çok Türkiye fiyatına yöneliyor. Kullanıcılar Find X9 Pro’nun çok iyi bir cihaz olduğunu kabul ederken Samsung, Vivo ve Honor gibi rakiplerle arasındaki fiyat farkını sorguluyor.
Kimler almalı?
Alın: Kamera, pil ve performansta OPPO’nun en iyisini istiyorsanız.
Almayın: Fiyat-performans önceliğiniz varsa.
Tavsiyem
90 bin TL’nin belirgin altına düşerse çok daha cazip hale gelir. 100 bin TL civarında ise Galaxy S26 Ultra, iPhone 17 Pro Max, Honor Magic8 Pro ve Vivo X300 Pro gibi modellerle mutlaka karşılaştırın.
OPPO Reno16 Pro 5G alınır mı?

Reno16 Pro özellikleri neler?
| Özellik | Reno16 Pro 5G |
|---|---|
| Ekran | 6,32 inç OLED |
| Yenileme | 120 Hz, seçili oyunda 144 Hz |
| İşlemci | MediaTek Dimensity 8550 Super |
| RAM | 12 GB |
| Depolama | 512 GB |
| Ana kamera | 200 MP |
| Telefoto | 50 MP |
| Ultra geniş | 50 MP |
| Ön kamera | 50 MP |
| Pil | 6700 mAh |
| Şarj | 80W SUPERVOOC |
| 5G | Var |
Reno16 Pro’nun en güçlü tarafı kamera sistemi ile kompakt gövdeyi bir araya getirmesi.
200 MP ana kameraya 50 MP telefoto, 50 MP ultra geniş ve 50 MP selfie kamerası eşlik ediyor.
Dimensity 8550 Super ise Reno serisini yalnızca “kamera telefonu” olmaktan çıkarıyor.
Reno16 Pro puanı
| Kategori | Puan |
|---|---|
| Performans | ⭐⭐⭐⭐☆ |
| Kamera | ⭐⭐⭐⭐⭐ |
| Pil | ⭐⭐⭐⭐⭐ |
| Ekran | ⭐⭐⭐⭐⭐ |
| Fiyat-performans | ⭐⭐⭐⭐☆ |
| Genel | 8,9/10 |
Artıları
- 200 MP ana kamera
- 50 MP telefoto
- 50 MP selfie
- Güçlü Dimensity 8550
- 12 GB RAM
- 512 GB depolama
- 6700 mAh pil
- 80W hızlı şarj
- Kompakt 6,32 inç gövde
- IP sınıfında güçlü dayanıklılık
Eksileri
- Kablosuz şarj yok
- microSD yok
- 144 Hz yalnızca belirli senaryolarda çalışıyor
- Fiyatı amiral gemisi seviyesine yaklaşıyor
Kullanıcı yorumları ne söylüyor?
Reno16 Pro çok yeni olduğu için henüz uzun dönem kullanıcı yorumu sayısı Reno15 kadar yüksek değil.
İlk değerlendirmelerde kamera sistemi, kompakt ekran ve tasarım en çok dikkat çeken noktalar. Buna karşılık kullanıcıların satın almadan önce en çok sorduğu konular kablosuz şarjın olmaması ve fiyat.
Kimler almalı?
Sosyal medya, vlog, portre, selfie ve video sizin için önemliyse Reno16 Pro oldukça güçlü.
Tavsiyem
65 bin TL civarında mantıklı; 70 bin TL’nin üzerine çıktığında Find X9 Pro dışındaki rakip amiral gemilerini de değerlendirin.
OPPO Reno16 5G alınır mı?
Reno16, Pro modeline göre daha uygun fiyatlı ancak birçok kullanıcı için daha mantıklı.
Reno16 özellikleri neler?
| Özellik | Reno16 5G |
|---|---|
| Ekran | 6,32 inç OLED, 120 Hz |
| İşlemci | Snapdragon 7 Gen 4 |
| RAM | 8 GB |
| Depolama | 256 GB |
| Ana kamera | 50 MP |
| Telefoto | 50 MP |
| Ultra geniş | 50 MP |
| Selfie | 50 MP |
| Pil | 6700 mAh |
| Şarj | 80W |
| 5G | Var |
Snapdragon 7 Gen 4, günlük kullanım ve oyun için yeterince güçlü. Üstelik Reno16’nın asıl avantajı işlemciden ziyade dörtlü 50 MP kamera yaklaşımı.
Reno16 puanı
| Kategori | Puan |
|---|---|
| Performans | ⭐⭐⭐⭐☆ |
| Kamera | ⭐⭐⭐⭐⭐ |
| Pil | ⭐⭐⭐⭐⭐ |
| Ekran | ⭐⭐⭐⭐⭐ |
| Fiyat-performans | ⭐⭐⭐⭐☆ |
| Genel | 8,7/10 |
Artıları
- Başarılı OLED ekran
- Telefoto kamera
- 50 MP selfie
- Büyük 6700 mAh pil
- 80W şarj
- Snapdragon 7 Gen 4
- Kompakt tasarım
- Güçlü su ve toz dayanıklılığı
Eksileri
- 8 GB RAM bu fiyat seviyesinde daha yüksek olabilirdi
- microSD yok
- Kablosuz şarj yok
- Pro model kadar güçlü değil
Kullanıcı yorumları ne söylüyor?
Reno16 henüz çok yeni olduğu için kapsamlı uzun dönem kullanıcı yorumları oluşmadı. İlk alıcıların en çok merak ettiği noktalar işlemci, adaptör içeriği ve pil kapasitesi.
Reno15 kullanıcı deneyimlerine bakıldığında Reno ailesinde genel memnuniyet özellikle kamera, ColorOS akıcılığı ve pil tarafında yoğunlaşıyor. Reno16’nın daha yeni kamera sistemi bu beklentiyi yükseltiyor.
Kimler almalı?
Kamera önemli ama 70 bin TL vermek istemiyorum diyenlere uygun.
Tavsiyem
Reno16 Pro ile arasında 15 bin TL veya daha fazla fark varsa standart Reno16 benim için daha mantıklı seçim.
OPPO Reno16 F 5G alınır mı?
Reno16 F, serinin daha uygun fiyatlı modeli.
Reno16 F özellikleri neler?
| Özellik | Reno16 F 5G |
|---|---|
| Ekran | 6,57 inç OLED, 120 Hz |
| İşlemci | Dimensity 7300 |
| RAM | 8 GB |
| Depolama | 128 / 256 GB |
| Ana kamera | 50 MP OIS |
| Telefoto | 50 MP |
| Ultra geniş | 8 MP |
| Ön kamera | 50 MP |
| Pil | 6500 mAh* |
| Şarj | 45W* |
| 5G | Var |
*Türkiye OPPO ürün sayfasındaki değerler esas alınmıştır. Bazı satıcı sayfalarında farklı bölgesel donanım değerleri görülebiliyor; satın almadan önce ürün kodunu kontrol edin.
Reno16 F’nin asıl avantajı, “F” modeli olmasına rağmen kamera tarafında ciddi taviz vermemesi.
Reno16 F puanı
| Kategori | Puan |
|---|---|
| Performans | ⭐⭐⭐⭐☆ |
| Kamera | ⭐⭐⭐⭐☆ |
| Pil | ⭐⭐⭐⭐⭐ |
| Ekran | ⭐⭐⭐⭐⭐ |
| Fiyat-performans | ⭐⭐⭐⭐☆ |
| Genel | 8,3/10 |
Artıları
- OLED 120 Hz ekran
- OIS destekli ana kamera
- Telefoto kamera
- 50 MP selfie
- Büyük pil
- Güçlü su ve toz dayanıklılığı
- Şık tasarım
Eksileri
- Dimensity 7300 ağır oyun için üst düzey değil
- 8 MP ultra geniş kamera zayıf
- 128 GB sürüm uzun vadede dar gelebilir
- Fiyat Reno15 kampanyalarıyla çakışabiliyor
Kullanıcı yorumları ne söylüyor?
Reno16 F yeni olduğu için kullanıcı sayısı henüz sınırlı. İlk değerlendirmeler ekran, tasarım ve pil tarafını olumlu buluyor.
En büyük soru işareti ise fiyat. Reno15 veya Reno15 F kampanyaya girdiğinde eski model daha avantajlı hale gelebiliyor.
Kimler almalı?
Selfie, sosyal medya, video ve günlük kullanım odaklı kullanıcılar.
Tavsiyem
256 GB sürümü tercih edin. 128 GB ile 256 GB arasındaki fiyat farkı küçükse kesinlikle depolamadan kısmayın.
OPPO Reno15 Pro 5G hâlâ alınır mı?
Reno16 Pro çıkmış olsa da Reno15 Pro doğru fiyata hâlâ güçlü.
Reno15 Pro özellikleri neler?
| Özellik | Reno15 Pro |
|---|---|
| Ekran | 6,32 inç AMOLED, 120 Hz |
| İşlemci | Dimensity 8450 |
| RAM | 12 GB LPDDR5X |
| Depolama | 512 GB UFS 3.1 |
| Ana kamera | 200 MP OIS |
| Telefoto | 50 MP OIS |
| Ultra geniş | 50 MP |
| Selfie | 50 MP |
| Pil | 6200 mAh |
| Şarj | 80W |
| 5G / eSIM | Var |
Reno15 Pro puanı
| Kategori | Puan |
|---|---|
| Performans | ⭐⭐⭐⭐☆ |
| Kamera | ⭐⭐⭐⭐⭐ |
| Pil | ⭐⭐⭐⭐☆ |
| Ekran | ⭐⭐⭐⭐⭐ |
| Fiyat-performans | ⭐⭐⭐⭐☆ |
| Genel | 8,6/10 |
Artıları
- 200 MP OIS kamera
- 50 MP telefoto
- 12 GB RAM
- 512 GB depolama
- Kompakt tasarım
- Çok başarılı AMOLED ekran
- 4K 60 FPS video
- 80W şarj
Eksileri
- Reno16 Pro artık daha yeni
- Kablosuz şarj yok
- UFS 4.0 yerine UFS 3.1
- Normal fiyatı yüksek
Kullanıcı yorumları ne söylüyor?
Kullanıcılar özellikle kamerayı, kompakt tasarımı ve ColorOS’un akıcılığını övüyor.
Eleştiriler ise çoğunlukla fiyat üzerinde yoğunlaşıyor. Bazı kullanıcılar ses sistemini ve depolama standardını da rakiplerine kıyasla daha zayıf buluyor.
Kimler almalı?
Reno16 Pro istiyor ancak daha uygun fiyata benzer kamera deneyimi arıyorsanız.
Tavsiyem
50-55 bin TL civarına düşerse çok güçlü fırsat olur. 60 bin TL’nin üzerinde ise Reno16 Pro’ya yaklaşmış olursunuz.
OPPO Reno15 5G hâlâ alınır mı?
Reno15, 2026’da hâlâ satılan ve kullanıcı yorumları daha fazla olan modellerden biri.
Reno15 özellikleri neler?
| Özellik | Reno15 |
|---|---|
| Ekran | 6,59 inç AMOLED, 120 Hz |
| İşlemci | Snapdragon 7 Gen 4 |
| RAM | 12 GB |
| Depolama | 256 GB |
| Ana kamera | 50 MP OIS |
| Telefoto | 50 MP OIS |
| Ultra geniş | 8 MP |
| Selfie | 50 MP |
| Pil | 6500 mAh |
| Şarj | 80W |
| 5G | Var |
Reno15 puanı
| Kategori | Puan |
|---|---|
| Performans | ⭐⭐⭐⭐☆ |
| Kamera | ⭐⭐⭐⭐☆ |
| Pil | ⭐⭐⭐⭐⭐ |
| Ekran | ⭐⭐⭐⭐⭐ |
| Fiyat-performans | ⭐⭐⭐⭐☆ |
| Genel | 8,4/10 |
Artıları
- 12 GB RAM
- Güçlü telefoto
- Başarılı selfie
- 6500 mAh pil
- 80W şarj
- AMOLED 120 Hz
- ColorOS akıcı
Eksileri
- Ultra geniş kamera yalnızca 8 MP
- Ağır oyun performansı üst segment değil
- Bazı kullanıcılar şarj sırasında ısınma bildiriyor
- Yeni Reno16 çıktı
Kullanıcı yorumları ne söylüyor?
Reno15 sahipleri en çok kamera, ekran, ön kamera, pil ve ColorOS tarafını beğeniyor.
Uzun dönem yorumlarda 1,5-2 günlük hafif kullanım bildiren kullanıcılar bulunuyor.
Eleştiriler arasında ise yüksek fiyat, ağır oyunlarda ısınma ve bazı yazılım güncellemelerinin gecikmesi yer alıyor.
Kimler almalı?
Oyun yerine kamera, sosyal medya ve pil önceliğiniz varsa.
Tavsiyem
Reno15 40 bin TL civarına düşerse Reno16 F karşısında çok güçlü hale gelir.
OPPO A6 Pro 5G alınır mı?
Benim 30 bin TL altındaki OPPO modelleri arasında en çok beğendiğim seçeneklerden biri.
A6 Pro 5G özellikleri neler?
| Özellik | A6 Pro 5G |
|---|---|
| Ekran | 6,57 inç AMOLED, 120 Hz |
| İşlemci | Dimensity 6300 |
| RAM | 8 GB |
| Depolama | 256 GB |
| Ana kamera | 50 MP |
| Pil | 7000 mAh |
| Şarj | 80W |
| Dayanıklılık | IP66/IP68/IP69 |
| 5G | Var |
| microSD | Var |
A6 Pro 5G puanı
| Kategori | Puan |
|---|---|
| Performans | ⭐⭐⭐☆☆ |
| Kamera | ⭐⭐⭐☆☆ |
| Pil | ⭐⭐⭐⭐⭐ |
| Ekran | ⭐⭐⭐⭐⭐ |
| Fiyat-performans | ⭐⭐⭐⭐☆ |
| Genel | 8,4/10 |
Artıları
- 7000 mAh pil
- 80W hızlı şarj
- AMOLED 120 Hz
- IP69 dayanıklılık
- 8 GB RAM
- 256 GB depolama
- microSD
- 5G
Eksileri
- Dimensity 6300 ağır oyun için zayıf kalıyor
- Kamera sistemi oldukça temel
- Ultra geniş kamera yok
- UFS 2.2
Kullanıcı yorumları ne söylüyor?
Bu modelde kullanıcı görüşü oldukça net.
Pil ve dayanıklılık çok seviliyor.
Uzun dönem kullananlar 1,5 güne çıkan yoğun kullanım sürelerinden söz ediyor. Ekran parlaklığı, arayüz akıcılığı ve gövde sağlamlığı da olumlu yorum alıyor.
Eleştiri tarafında ise özellikle ağır oyun performansı ve kameranın orta seviyede kalması öne çıkıyor.
Kimler almalı?
- Şarjı uzun gitsin isteyenler
- Sahada çalışanlar
- Telefona sık zarar verenler
- Sosyal medya ve günlük kullanım yapanlar
Tavsiyem
22-24 bin TL bandında çok mantıklı. Aynı paraya daha güçlü işlemcili modeller bulabilirsiniz ancak pil + AMOLED + dayanıklılık kombinasyonu her rakipte yok.
OPPO A6 Pro 4G alınır mı?
A6 Pro’nun 4G sürümü dışarıdan 5G modele oldukça benziyor.
A6 Pro 4G özellikleri neler?
| Özellik | A6 Pro |
|---|---|
| Ekran | AMOLED, 120 Hz |
| İşlemci | MediaTek Helio G100 |
| RAM | 8 GB |
| Depolama | 256 GB |
| Pil | 7000 mAh |
| Şarj | 80W |
| 5G | Yok |
| Dayanıklılık | IP69 |
A6 Pro puanı
| Kategori | Puan |
|---|---|
| Performans | ⭐⭐⭐☆☆ |
| Kamera | ⭐⭐⭐☆☆ |
| Pil | ⭐⭐⭐⭐⭐ |
| Ekran | ⭐⭐⭐⭐⭐ |
| Fiyat-performans | ⭐⭐⭐⭐☆ |
| Genel | 7,9/10 |
Artıları
- Büyük pil
- Çok hızlı şarj
- AMOLED
- IP69
- 8/256 GB
Eksileri
- 5G yok
- Helio G100 orta seviye
- Kamera güçlü değil
- Uzun vadede 5G eksikliği dezavantaj olabilir
Kullanıcı yorumları ne söylüyor?
Kullanıcılar pil süresinden oldukça memnun. Sosyal medya kullanan bazı sahipler telefonu iki günde bir şarja taktıklarını belirtiyor.
Kamera genellikle “yeterli” olarak değerlendiriliyor. Eleştiri ise işlemci ve 5G eksikliği üzerinde yoğunlaşıyor.
Tavsiyem
A6 Pro 5G ile fark 2-3 bin TL ise kesinlikle 5G sürümü alın.
OPPO A5 5G alınır mı?
A5 5G özellikleri neler?
| Özellik | A5 5G |
|---|---|
| Ekran | 6,67 inç LCD, 120 Hz |
| Çözünürlük | HD+ |
| İşlemci | Dimensity 6300 |
| RAM | 8 GB |
| Depolama | 256 GB |
| Ana kamera | 50 MP |
| Pil | 6000 mAh |
| Şarj | 45W |
| 5G | Var |
| microSD | Var |
A5 5G puanı
| Kategori | Puan |
|---|---|
| Performans | ⭐⭐⭐☆☆ |
| Kamera | ⭐⭐⭐☆☆ |
| Pil | ⭐⭐⭐⭐☆ |
| Ekran | ⭐⭐⭐☆☆ |
| Fiyat-performans | ⭐⭐⭐⭐☆ |
| Genel | 7,8/10 |
Artıları
- 8 GB RAM
- 256 GB depolama
- 5G
- 6000 mAh pil
- microSD
- 120 Hz
Eksileri
- HD+ LCD ekran
- Kamera gece zayıflıyor
- Dimensity 6300 orta seviye
- AMOLED yok
Kullanıcı yorumları ne söylüyor?
Bazı kullanıcılar telefonun günlük kullanımda oldukça akıcı olduğunu ve oyunlarda beklenenden iyi sonuç verdiğini söylüyor.
Buna karşılık kamera konusunda görüşler daha zayıf. Özellikle gece çekimleri en çok eleştirilen noktalardan.
Tavsiyem
17-18 bin TL civarında iyi. 20 bin TL üzerine çıktığında A6 Pro modellerine yaklaşmış olursunuz.
OPPO A6t 5G alınır mı?
A6t 5G kağıt üzerinde 5G avantajı taşıyor ancak önemli bir sorunu var: 4 GB RAM.
A6t 5G özellikleri neler?
| Özellik | A6t 5G |
|---|---|
| Ekran | 6,75 inç LCD, 120 Hz |
| Çözünürlük | HD+ |
| İşlemci | Dimensity 6300 |
| RAM | 4 GB |
| Depolama | 128 / 256 GB |
| Pil | 6500 mAh |
| 5G | Var |
| microSD | Var |
A6t 5G puanı
| Kategori | Puan |
|---|---|
| Performans | ⭐⭐⭐☆☆ |
| Kamera | ⭐⭐⭐☆☆ |
| Pil | ⭐⭐⭐⭐⭐ |
| Ekran | ⭐⭐⭐☆☆ |
| Fiyat-performans | ⭐⭐⭐☆☆ |
| Genel | 7,0/10 |
Artıları
- 5G
- 6500 mAh pil
- 120 Hz
- Dimensity 6300
- microSD
Eksileri
- Yalnızca 4 GB fiziksel RAM
- HD+ ekran
- LCD panel
- Fiyatı bazı rakiplere göre yüksek
- Uzun vadeli kullanımda RAM sınırı hissedilebilir
Kullanıcı yorumları ne söylüyor?
A6t hakkında kullanıcı eleştirilerinin büyük kısmı aynı noktada birleşiyor:
4 GB RAM.
Kullanıcılar 5G bulunan 2026 model bir cihazda daha yüksek RAM görmek istiyor. HD+ ekran ve fiyat da eleştiri alıyor.
Tavsiyem
A6t 5G’yi ancak ciddi kampanya varsa alın. A5 5G veya A6 Pro 5G ile fiyat farkı küçükse diğer modellere geçin.
OPPO A6x alınır mı?
A6x, OPPO ürün gamının ekonomik modellerinden biri.
A6x özellikleri neler?
| Özellik | A6x |
|---|---|
| Ekran | 6,75 inç LCD, 120 Hz |
| Çözünürlük | HD+ |
| İşlemci | Snapdragon 685 |
| RAM | 4 GB |
| Depolama | 128 GB |
| Ana kamera | 13 MP |
| Ön kamera | 5 MP |
| Pil | 6500 mAh |
| 5G | Yok |
| microSD | Var |
A6x puanı
| Kategori | Puan |
|---|---|
| Performans | ⭐⭐⭐☆☆ |
| Kamera | ⭐⭐☆☆☆ |
| Pil | ⭐⭐⭐⭐⭐ |
| Ekran | ⭐⭐⭐☆☆ |
| Fiyat-performans | ⭐⭐⭐⭐☆ |
| Genel | 7,4/10 |
Artıları
- Uygun fiyat
- 6500 mAh pil
- 120 Hz ekran
- Snapdragon 685
- microSD
- Günlük kullanım için yeterli
Eksileri
- 4 GB RAM
- 5G yok
- 13 MP kamera
- HD+ LCD
- Ağır oyunlara uygun değil
Kullanıcı yorumları ne söylüyor?
A6x kullanıcıları özellikle pil ve ses performansını olumlu değerlendiriyor.
Buna karşılık 4 GB RAM’in uzun vadede yeterli olup olmayacağı kullanıcıların en çok sorduğu konu.
Kamera önceliği olmayan ve temel kullanım isteyen kişiler genel olarak daha memnun.
Kimler almalı?
- Yaşlı kullanıcı
- İkinci telefon
- WhatsApp ve YouTube
- Bankacılık
- Hafif sosyal medya
Tavsiyem
10 bin TL altına bulunursa iyi bir temel telefon. Kamera ve uzun süreli performans isteyenler daha üst modele çıkmalı.
Kamera için hangi OPPO telefon alınmalı?
Kamera sizin için birinci öncelikse sıralamam şöyle:
| Sıra | Model | Kamera yorumu |
|---|---|---|
| 1 | Find X9 Pro | En güçlü genel kamera |
| 2 | Reno16 Pro | Portre, selfie ve içerik üretimi |
| 3 | Reno15 Pro | İndirimde çok güçlü |
| 4 | Reno16 | Dengeli kamera paketi |
| 5 | Reno15 | Fiyatına göre başarılı |
| 6 | Reno16 F | Sosyal medya için güçlü |
A serisini kamera için değil, daha çok pil ve günlük kullanım için tercih etmek daha doğru.
Pil ömrü en iyi OPPO telefon hangisi?
Pil kapasitesine göre öne çıkan modeller:
| Model | Pil |
|---|---|
| Find X9 Pro | 7500 mAh |
| A6 Pro 5G | 7000 mAh |
| A6 Pro | 7000 mAh |
| Reno16 / Reno16 Pro | 6700 mAh |
| A6t 5G | 6500 mAh |
| A6x | 6500 mAh |
| Reno15 | 6500 mAh |
| Reno15 Pro | 6200 mAh |
| A5 5G | 6000 mAh |
Fiyatı da hesaba katarsak pil konusunda en mantıklı model A6 Pro 5G.
Oyun için hangi OPPO telefon alınmalı?
Oyun performansında sıralama:
- Find X9 Pro
- Reno16 Pro
- Reno15 Pro
- Reno16
- Reno15
- Reno16 F
- A6 Pro 5G
- A5 5G
- A6t 5G
- A6x
A serisini ağır oyun telefonu olarak düşünmemek gerekiyor.
PUBG Mobile, Call of Duty Mobile veya Mobile Legends gibi oyunları ara sıra oynuyorsanız yeterli olabilir. Ancak Genshin Impact gibi ağır oyunlarda Reno veya Find serisi daha doğru seçim.
En uygun fiyatlı OPPO telefon hangisi?
Bütçeye göre benim tercihlerim şöyle:
10 bin TL civarında
OPPO A6x
Temel kullanım için.
15-20 bin TL civarında
OPPO A5 5G
8 GB RAM nedeniyle A6t 5G’den daha dengeli.
20-25 bin TL civarında
OPPO A6 Pro 5G
Bu seviyede benim ana tavsiyem.
35-45 bin TL civarında
Kampanyaya göre:
Reno15 veya Reno16 F
Hangisi daha uygun fiyata geliyorsa özelliklerini karşılaştırın.
50-60 bin TL civarında
Reno16
veya indirimli Reno15 Pro.
65-70 bin TL civarında
Reno16 Pro
En iyisini isteyenlere
Find X9 Pro
OPPO telefonların artıları ve eksileri neler?
OPPO telefonların genel artıları
- Büyük pil kullanımı
- Hızlı SUPERVOOC şarj
- ColorOS’un akıcı çalışması
- Reno serisinde güçlü selfie ve portre kameraları
- Dayanıklılığa verilen önem
- Tasarım kalitesi
- Çoğu güncel modelde NFC
OPPO telefonların genel eksileri
- Bazı modeller Türkiye’de rakiplerinden pahalı
- A serisinde işlemci fiyatın gerisinde kalabiliyor
- Bazı modellerde 4 GB RAM
- Find ve Reno modellerinde çoğunlukla microSD yok
- Kablosuz şarj orta segmentte nadir
- İkinci el değeri iPhone ve Samsung kadar güçlü değil
OPPO telefon alırken nelere dikkat edilmeli?
En az 8 GB RAM alınmalı mı?
Yeni telefonu birkaç yıl kullanacaksanız evet.
4 GB RAM bugün temel kullanımda iş görür ancak ilerleyen yıllarda daha hızlı sınıra ulaşır.
128 GB yeterli mi?
Çok fotoğraf ve video çekmiyorsanız yeterli olabilir.
Ancak Reno serisi gibi kamera odaklı telefonlarda 256 GB tercih etmek daha mantıklı.
5G önemli mi?
Telefonu 3-5 yıl kullanacaksanız 5G model almak daha geleceğe dönük seçim.
Kamera için megapiksel yeterli mi?
Hayır.
200 MP yazması tek başına daha iyi kamera anlamına gelmez.
Sensör boyutu, OIS, lens, işlemci ve görüntü işleme de sonuç üzerinde ciddi etki yaratır.
Kullanıcı yorumlarına göre OPPO telefonlar nasıl?
Kullanıcı yorumlarında belirgin birkaç ortak nokta var.
En çok övülenler:
- Pil süresi
- ColorOS akıcılığı
- Reno kameraları
- Hızlı şarj
- Tasarım
- A6 Pro dayanıklılığı
En çok eleştirilenler:
- Türkiye fiyatları
- Giriş modellerindeki işlemci gücü
- 4 GB RAM
- Bazı modellerde HD+ ekran
- Find X9 Pro’nun yüksek fiyatı
- Reno modellerinde kablosuz şarj eksikliği
Burada önemli bir ayrım yapmak gerekiyor. Kullanıcı yorumlarında her şikâyeti gerçek bir ürün kusuru gibi değerlendirmemek gerekir. Örneğin fiyat eleştirisi cihazın kötü olduğunu değil, aynı paraya daha güçlü alternatif bulunduğunu gösterebilir.
Hangi OPPO telefon alınmalı?
Tüm modelleri değerlendirdiğimde benim 2026 tavsiye tablom şöyle:
| Kullanım | Tavsiye |
|---|---|
| En iyi OPPO telefon | Find X9 Pro |
| En iyi kamera | Find X9 Pro |
| En iyi Reno | Reno16 Pro |
| En dengeli premium | Reno16 |
| Kamera odaklı fırsat modeli | Reno15 Pro |
| 40 bin TL civarı | Reno15 / Reno16 F |
| En iyi fiyat-performans A serisi | A6 Pro 5G |
| 20 bin TL altı | A5 5G |
| En ucuz OPPO | A6x |
| En iyi pil/fiyat dengesi | A6 Pro 5G |
| Oyun için | Find X9 Pro |
| Selfie ve sosyal medya | Reno16 Pro / Reno16 |
Sonuç: OPPO telefon alınır mı?
OPPO telefon modelleri ve fiyatları incelendiğinde markanın 2026 yılında özellikle üç alanda güçlü olduğu görülüyor: pil, hızlı şarj ve kamera odaklı Reno modelleri.
Ancak bütün OPPO cep telefonlarını aynı şekilde tavsiye etmek doğru olmaz.
Uygun fiyatlı modellerde 4 GB RAM ve HD+ ekran gibi tavizler görüyoruz. Bu nedenle yalnızca OPPO logosuna bakıp model seçmek yerine donanımı mutlaka kontrol edin.
Yaklaşık 20-25 bin TL bütçede benim tercihim A6 Pro 5G olur. Büyük pil, AMOLED ekran, 80W şarj ve 5G sayesinde dengeli bir paket sunuyor.
Kamera ve sosyal medya kullanımında Reno16, çoğu kullanıcı için Pro modele göre daha mantıklı. Fiyat farkını önemsemiyorsanız Reno16 Pro özellikle 200 MP ana kamera, telefoto ve güçlü selfie sistemiyle çok daha ileri gidiyor.
Eski nesil olması Reno15 ve Reno15 Pro’yu otomatik olarak kötü seçenek yapmıyor. Aksine ciddi indirim görürlerse yeni Reno16 ailesinden daha iyi fiyat-performans sunabilirler.
En üst noktada ise Find X9 Pro bulunuyor. Teknik olarak OPPO’nun en iyi cep telefonu olmasına rağmen Türkiye fiyatı yüksek. Bu nedenle satın almadan önce Samsung, Apple, Honor ve Vivo’nun aynı fiyat bandındaki modelleriyle karşılaştırmak gerekiyor.
Kısacası hangi OPPO telefon alınmalı?
- 10 bin TL civarı: A6x
- 20 bin TL civarı: A5 5G
- 25 bin TL civarı: A6 Pro 5G
- 40 bin TL civarı: Reno15 veya Reno16 F
- 50-55 bin TL: Reno16
- 65-70 bin TL: Reno16 Pro
- Bütçe sorunu yok: Find X9 Pro
Bu şekilde fiyatı, özellikleri ve kullanım amacını birlikte değerlendirirseniz yalnızca en pahalı modeli değil, sizin için gerçekten doğru OPPO telefonu seçebilirsiniz.
